петак, 12. септембар 2014.

Kiseonik

Kiseonik

Kiseonik su otkrili, nezavisno jedan od drugog, dvojica naučnika Karl Šele i Džozef Pristli. Francuski hemičar Antoan Lavoazje je prvi opisao osobine kiseonika i dao mu naziv Oxygenium, što bi u prevodu značilo „graditelj kiselina”.
Slika 1. Carl Wilhelm Scheele

Slika 2.Joseph Priestley 

Slika 3. Antoine Lavoisier















Kiseonik (O) je nemetal i nalazi se u VIa (16.) grupi i 2. periodi u Periodnom sistemu elemenata. Podsetimo se određivanja broja elementarnih čestica u atomu kiseonika:

A=16 (maseni broj)
Z=8 (redni ili atomski broj)
N(p+) = N(e-) = Z = 8
N(n0) = A – N(p+) = 16-8 = 8

Slika 4. Atom kiseonika (šematski prikaz)



  










Stabilni izotopi kiseonika su 16O, 17O i 18O. U elementarnom stanju kiseonik može postojati kao dvoatomni moleku O2 i troatomni molekul O3, koji se naziva ozon i koji predstavlja alotropsku modifikaciju kiseonika. Ozon je svetloplavičast gas, koji u razblaženju 1: 50 000 000 ima veoma prijatan miris. U prirodi nastaje pri električnom pražnjenju (vazduh nakon oluje sa grmljavinom ima karakterističan miris ozona), a značaj ovog troatomnog molekula je u tome što nas štiti od štetnog ultravioletnog ili ultraljubičastog zračenja. U višim slojevima atmosfere (25-50 km iznad Zemljine površine) pod uticajem zračenja sa Sunca na dvoatomni molekul kiseonika, nastaju molekuli ozona. O oštećenju ozonskog omotača će te učiti na časovima biologije.
3O2 ↔ 2O3

Slika 5. Antropogeni faktori koji zagađuju životnu sredinu

Slika 6. Snimak ozonske rupe iznad Antarktika































U prirodi, kiseonik se pojavljuje u obliku dvoatomnog molekula O2, u kome postoji dvostruka, nepolarna kovalentna veza. Obrazovanjem dva zajednička elektronska para, odnosno formiranjem dvostuke veze, kiseonik postiže stabilnost njemu najbližeg plemenitog gasa, a to je neon.







Nalaženje u prirodi i dobijanje kiseonika


Kiseonik je najrasprostranjeniji hemijski element u Zemljinoj kori. Skoro 50% mase Zemljine kore je sačinjeno od kiseonika. Takođe, ovaj nemetal se nalazi i u vazduhu (21 zapreminski procenat), a bez njegovog prisustva život na Zemlji bi svakako bio nemoguć. U prirodi, kiseonik nastaje prirodnim procesom fotosinteze.
U hemijskim laboratorijama, kiseonik se može dobiti na više načina. Jedan od najčešćih postupaka jeste termičko razlaganje određenih kiseoničnih jedinjenja. Na primer:

a)         razlaganje kalijum - permanganata: 2KMnO4 → K2MnO4 + MnO2 + O
          *ovu reakciju smo koristili za dobijanje kiseonika na času hemije

b)        razlaganje kalijum-hlorata: 2KClO3 → 2KCl + 3O2

c)      razlaganje živa (II) - oksida: 2HgO → 2Hg + O2

Kiseonik se može dobiti i elektrolizom vode, ali i frakcionom destilacijom tečnog vazduha.
2H2O → 2H2 + O2


Fizičke osobine (svojstva) kiseonika


Slika 7. Kiseonik














Pri normalnim uslovima, kiseonik je gas, bez boje, mirisa i ukusa, koji podržava gorenje (setite se ogleda koji smo izvodili da užarenim drvcetom). Slabo je rastvaran u vodi, što je direktna posledica postojanja nepolarne kovalentne veze u molekulu O2. Teži je od vazduha.

Hemijske osobine (svojstva) kiseonika


Kiseonik se jedini gotovo sa svim hemijskim elementima gradeći okside, a hemijski proces nastajanja okisida se naziva oksidacija. Samo halogeni elementi i plemeniti metali ne reaguju direktno sa kiseonikom.
Prema hemijskim svojstvima razlikuju se oksidi metala i kiseonika – oksidi metala i oksidi koji nastaju reakcijom nemetala sa kiseonikom – oksidi nemetala. O ovim jedinjenjima će biti govora u narednim lekcijama. Primeri nekih reakcija okidacije su:
4Na + O2 → 2Na2O natrijum – oksid
2Ca + O2 → 2CaO kalcijum – oksid
C + O2 → CO2 ugljenik (IV) –oksid, ugljendioksid


Primena kiseonika


Pored toga što živa bića koriste kiseonik za disanje, primena kiseonika je raznovrsna. Kiseonik se u industriji troši za autogeno zavarivanje, sečenje i obradu metala. Vazduh koji je obogaćen kiseonikom koriste ronioci i astronauti u izvršavanju svojih zadataka. Ovaj gas se koristi i u bolnicama kako bi se bolesnicima olakšalo disanje.


Slika 8. Boca sa kiseonikom

Slika 9. Fotosinteza

Нема коментара:

Постави коментар